Nová verzia OpenBSD 6.8 bola vydaná

Theo de Raadt založil v októbri 1995 projekt OpenBSD, ktorý bol vtedy operačným systémom založeným na NetBSD 1.0. OpenBSD tento mesiac oslavuje 25 rokov existencie a aktívneho vývoja s vydaním novej verzie OpenBSD 6.8.

Dôležitou novinkou v novom OpenBSD 6.8 je pridanie podpory pre 64bitovú architektúru powerpc64, ktorá zahŕňa podporu procesorov POWER8 a POWER9, hoci práve podpora POWER8 ešte neprešla testami na reálnom hardvéri. OpenBSD by malo byť o niečo rýchlejšie v prípadoch kedy procesy potrebujú získať od systému údaje o aktuálnom čase. Pridaný bol taktiež nový ovládač rozhrania NVMe pre 32bitovú architektúru alebo nový ovládač pre hardvér od spoločnosti Apple zabezpečujúci nastavenia podsvietenia. Zlepšenia prišli v tejto verzii OpenBSD aj pre podporu súborového systému FFS2 alebo architektúr arm64 a armv7.

Ako obyčajne, OpenBSD ďalej zlepšuje rovnako aj stav podpory sieťových komponentov, bezpečnosti systému a niekoľkými zlepšeniami prešiel tiež inštalátor systému. OpenBSD 6.8 zároveň prichádza s aktualizáciami OpenSMTPD 6.8.0, LibreSSL 3.2.2 alebo OpenSSH 8.4.

Viac podrobností ku vydaniu OpenBSD 6.8 je možné nájsť na stránkach projektu openbsd.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*