Red Hat Enterprise Linux 9 Beta bola vydaná

Beta verzia distribúcie Red Hat Enterprise Linux 9 je dostupná na verejné testovanie so všetkými zmenami a novinkami od vydania poslednej verzie. RHEL 9 predstavuje niekoľko dôležitých zmien so zameraním na automatizáciu procesov správy systému.

Red Hat Enterprise Linux 9 je postavený na jadre Linux 5.14 s podporou pre procesorové architektúry amd64, aarch64, ppc64le a s390x. Vývojári sa zamerali na zjednodušenie správy systému automatizáciou rôznych procesov. Webová konzola Cockpit umožní užívateľom inštalovať záplaty pre jadro Linux bez nutnosti reštartu systému a podobne by im mala ponúknuť aj nástroje pre lepšiu optimalizáciu systému na ich hardvéri.

Okrem tejto novinky pribudli tiež nové bezpečnostné profily a zlepšenie integrácie OpenSSL 3. RHEL 9 je zostavovaný priamo z distribúcie CentOS Stream, vďaka čomu užívateľom pribudne aj množstvo aktualizácií softvérových balíčkov, akými sú aj GCC 11.2, LLVM 12.0.1, Python 3.9, Git 2.31, Subversion 1.14, Apache 2.4, nginx 1.20, OpenSSH 8.6p1, MariaDB 10.5, MySQL 8.0, PostgreSQL 13 a mnoho ďalších.

Stabilná verzia distribúcie Red Hat Enterprise Linux 9 by mala mať podporu až na 10 rokov s dostupnosťou potrebných aktualizácií a opráv chýb či bezpečnostných zraniteľností. Viac informácií bolo uverejnených na blogu redhat.com.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*