Prehľad noviniek v Ubuntu 22.04 LTS

Tento mesiac bola vydaná nová verzia linuxovej distribúcie Ubuntu 22.04 LTS s menom Jammy Jellyfish. Aj táto verzia Ubuntu pridala potrebné aktualizácie softvérových balíčkov a rovnako tiež predstavila niekoľko technických zmien.

Užívateľom pribudlo novšie jadro Linux 5.15 LTS s dodatočnými balíkmi opráv chýb a bezpečnostných zraniteľností. Podobne prešla aktualizáciou aj softvérová knižnica Mesa 22.0, prekladače GCC 11.2, Python 3.10.4, OpenSSL 3.0 a iné. Užívatelia majú dostupné desktopové prostredie GNOME 42 s upravenou témou Yaru, ktorá predstavila konzistentnejší tmavý vzhľad prostredia a aplikácií či zlepšené možnosti konfigurácie.

Ubuntu 22.04 LTS je prvou verziou, ktorá už nahradila svoje logo novým. Vydanie sa však nezaobišlo bez problémov a vývojári sa na poslednú chvíľu rozhodli ponechať X.Org pre hardvér s grafickými kartami NVIDIA. Ďalšou zmenou bolo vypnutie 3D akcelerácie pre virtualizované systémy, pretože boli nájdené nové problémy s prihlasovacou obrazovkou. Vývojári už pracujú na riešeniach týchto chýb.

Nové inštalačné obrazy pre Ubuntu 22.04 LTS sú dostupné na stiahnutie zo stránok releases.ubuntu.com.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*