Plány vo vývoji GTK pre budúci rok

Organizácia GNOME Foundation uverejnila minulý týždeň svoju koncoročnú správu s plánmi pre rok 2021. Nová správa bližšie popisuje stav vývoja GTK a taktiež plány vývojárov do budúcnosti. Táto správa je dôležitou aj s prihliadnutím na vydanie GTK 4, ktoré by malo byť oznámené práve v prvej polovici budúceho roku.

V roku 2021 plánujú vývojári GTK pokračovať v prácach na frameworku pre animácie, zlepšení podpory a funkčnosti GTK na iných platformách akou je Linux alebo predstaviť nový nástroj pre tvorbu užívateľského rozhrania ako súčasť GNOME Builder. Zdroje by mali byť budúci rok venované aj na zjednodušenie inštalácie GTK alebo na zlepšenie stavu dokumentácie.

Proces vývoja GTK 4 začal ešte v roku 2016 a do dnešného dňa sa na ňom podieľalo vyše 250 vývojárov, z toho aspoň 100 bolo aktívnych iba tento rok. GTK 4 by malo byť rýchlejšie s možnosťou využitia hardvérovej akcelerácie. Zlepšená by mala byť aj správa hardvérových zdrojov, čiže aj úspora energie a výdrž batérie. V neposlednom rade by GTK 4 malo byť prívetivejšie nie len pre vývojárov aplikácií, ale aj koncových užívateľov.

Celá správa s bližšími podrobnosťami bola uverejnená na stránkach projektu gnome.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*