OpenBSD 7.1

Tento týždeň vývojári operačného systému OpenBSD dokončili a vydali jeho novú verziu s číslom 7.1. Novinkami sú rozšírenia podpory hardvéru, opravy rôznych chýb či aktualizácie softvéru.

OpenBSD 7.1 sa posunulo v podpore hardvéru Apple Silicon s pridaním desiatok nových hardvérových ovládačov. Táto podpora síce ešte nie je úplne dokončená, ale mala by byť už teraz vo funkčnom stave a užívatelia si tak môžu skúsiť OpenBSD aj na nových Macoch. Zároveň pribudli tiež nové hardvérové ovládače pre procesorovú architektúru ARM64 a rôzne opravy sa dotkli aj 64bitového RISC-V či PowerPC.

Užívateľom pribudla podpora pre novšie grafické karty po aktualizáciách ovládačov AMDGPU a IntelDRM. Dlhý zoznam opráv sa dotkol nie len jadra systému, ale aj jeho inštalátora či rôznych systémových utilít. Do repozitárov softvérových balíčkov a portov boli pridané novšie verzie desktopového prostredia GNOME 41.5, prekladače GCC 8.4.0, GCC 11.2.0 alebo LLVM/Clang 13, webový prehliadač Mozilla Firefox 99.0 a mnoho ďalších.

Podrobný prehľad všetkých zmien a noviniek ku vydaniu OpenBSD 7.1 bol uverejnený v správe na webe openbsd.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*