Novinky z vývoja openSUSE Tumbleweed

Vývojári linuxovej distribúcie openSUSE informovali užívateľov o svojich plánoch na prechod v podpore mikroarchitektúry x86-64-v2. Užívatelia rolling-release edície openSUSE Tumbleweed tak budú potrebovať procesory Intel Nehalem/AMD Bulldozer alebo novšie.

Softvérové balíčky zostavené pre túto mikroarchitektúru by mali postupne pribúdať už v prvom štvrťroku 2023. Pre potreby spätnej kompatibility so starším x86-64-v1 bude vytvorený nový komunitný repozitár LegacyX86. Táto zmena nie je revolučná, keďže sa jedná aspoň o 14 rokov staré procesory a iné linuxové distribúcie, akou je napríklad RHEL9, už rovnako zvýšili minimálne požadované nároky na hardvér.

V priebehu tohto týždňa bola tiež uverejnená ďalšia súhrnná správa od Douglasa DeMaia s prehľadom aktualizácií softvéru v edícii Tumbleweed. Užívatelia už majú dostupnú novú verziu textového editora GNU/Nano 7.0, multimediálny prehrávač VLC 3.0.18, nástroj VirtualBox 7.0.4 alebo aj aktualizáciu pluginu služby Skype pre klienta Pidgin s opravami chýb. Túto súhrnnú správu s ďalšími podrobnosťami je možné nájsť na stránkach distribúcie news.opensuse.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*