Nová verzia prekladačov GCC 12.1

Nová verzia prekladačov GCC 12.1, okrem toho že je úplne prvou z vetvy s číslom 12, je tiež vydaním, s ktorým vývojári oslávili 35 rokov existencie projektu GCC. Aj s touto aktualizáciou pribudli užívateľom rôzne dôležité zmeny, novinky či opravy chýb.

GCC 12.1 výrazne pokročilo v podpore štandardov C2X a C++23 v prípadoch prekladačov aj zahrnutých softvérových knižníc, hoci je ešte stále táto podpora označená ako experimentálna a jej dokončenie možno očakávať v nasledujúcich verziách GCC. Zároveň pribudla aj podpora inštrukcií AVX-512 FP16 novších procesorov od Intelu, podobne ako aj podpora pre OpenMP 5.0 či OpenACC 2.6.

Ďalšie zlepšenia sa dotkli podpory procesorovej architektúry RISC-V. V rámci architektúry ARM pribudla samostatná podpora hardvérových platforiem Cortex-A510, Ampere-1, Cortex-A710 a Cortex-X2. Podporovaná by mala byť aj špecifikácia programovacieho jazyka Ada 2022 alebo TS 29113 jazyka Fortran.

Správu ku vydaniu aktualizácie prekladačov GCC 12.1 je možné nájsť s ďalšími podrobnosťami v archíve na webe gcc.gnu.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*