Nová verzia distribúcie Manjaro 20.1

Po polroku aktívneho vývoja bola predstavená nová verzia linuxovej distribúcie Manjaro 20.1 s kódovým označením „Mikah“. Táto aktualizácia užívateľom prináša nové verzie desktopových prostredí, jadra Linuxu a ďalších dostupných softvérových balíčkov.

Manjaro je dostupné v rôznych edíciách v závislosti od desktopových prostredí. Tie boli vo všetkých prípadoch aktualizované na najnovšie stabilné verzie – Xfce 4.14, KDE Plasma 5.19.5 a GNOME Shell 3.36.6. Vývojári vynaložili úsilie na zlepšenie vzhľadu a funkčnosti užívateľských prostredí a tak všetky tri hlavné edície prešli radou zmien.

Po novom je v Manjare s desktopovým prostredím Xfce predvolená téma vzhľadu s názvom Matcha. Novinkou je tiež funkcia automatického rozpoznávania a konfigurácie pripojených monitorov a užívatelia majú rovnako dostupnú možnosť ukladania profilov ich nastavení. Zmenou vzhľadu prešla aj edícia s desktopovým prostredím KDE Plasma, v ktorej majú užívatelia dostupnú kolekciu aplikácií KDE Applications 20.08 alebo nové farebné témy editora Kate. Rozšírenia prostredia GNOME Shell je teraz možné spravovať prostredníctvom samostatnej aplikácie, ktorá má dostupné funkcie pre ich aktualizáciu, inštaláciu alebo odstránenie.

Správca balíčkov Pamac 9.5 dostal niekoľko aktualizácií, ktoré vo výsledku zlepšujú jeho rýchlosť a odstraňujú niekoľko nájdených chýb. Inštalátor systému Manjaro Architect najnovšie ponúka užívateľom možnosť inštalácie na súborovom systéme ZFS s využitím prídavných modulov jadra Linuxu, ktoré taktiež dostalo aktualizáciu na jeho najnovšiu stabilnú verziu 5.8.

Správu ku vydaniu distribúcie Manjaro 20.1 „Mikah“ môžete nájsť na fórach forum.manjaro.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*