LLVM 16 vydané s podporou AMD Zen 4

Vydanie novej verzie prekladačov LLVM/Clang 16 bolo oznámené koncom minulého týždňa. Do tejto verzie sa dostalo množstvo dôležitých zmien a zlepšená bola aj podpora rôznych procesorov či architektúr.

LLVM 16 pridáva počiatočnú podporu pre procesory AMD Zen 4, ktorú je možné nakonfigurovať parametrom -march=znver4 a dodatočné optimalizácie by mali postupne pribúdať už v nasledujúcich aktualizáciách LLVM. Dokončená bola tiež podpora nových rozšírení inštrukcií architektúry RISC-V alebo procesorov Intel, napríklad pre Intel AMX-FP16. Naopak opustená bola podpora starších procesorov ARM.

Predvoleným štandardom jazyka C++ je po novom GNU++17, zlepšením prešla podpora C++20 a práce pokročili aj v príprave zabezpečenia podpory C++2b. Lepšie by malo byť tiež využitie rýchleho algoritmu pre bezstratovú kompresiu dát Zstd po vzore kolekcie prekladačov GCC 13.

Správa ku vydaniu novej verzie LLVM/Clang 16 bola uverejnená na fóre discourse.llvm.org s odkazmi na podrobnejšie zoznamy zmien. Odkazy na stiahnutie je možné nájsť v repozitári na službe GitHub.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*