FuryBSD 2020-Q3

Systém FuryBSD, ktorý je primárne určený pre desktopy s možnosťou využitia aj ako LiveCD operačného systému, prichádza s novou verziou. Tá prináša užívateľom množstvo aktualizácií dostupného softvéru, vrátane nových ovládačov pre grafické karty NVIDIA.

FuryBSD 2020-Q3 je založený na novom FreeBSD 12.1-RELEASE-p9 a s dostupnosťou v dvoch edíciách pre desktopové prostredia Xfce a KDE Plasma. Konkrétne prostredie Xfce bolo aktualizované na verziu 4.14, pričom sa vývojárom podarilo vyriešiť chyby nastavení šetriča obrazovky a správy napájania. Aktualizovaný bol aj webový prehliadač Mozilla Firefox 79.0.1 a Xorg 1.20.8. Zlepšená bola podpora grafických kariet NVIDIA s dostupnosťou ovládača Nvidia-driver-440.100 či funkčnosť FuryBSD spusteného v nástroji VirtualBox.

Drobnými zlepšeniami prešla tiež podpora dotykových obrazoviek a trackpadov. Nový FuryBSD zároveň v tejto verzii nahrádza v minulosti využívaný súborový systém UnionFS za OpenZFS v prípade jeho LiveCD obrazov. Pre spustenie najnovšej verzie FuryBSD však budete potrebovať minimálne 4 GB voľnej pamäte RAM.

S vydaním FreeBSD 13.0 na budúci rok môžu užívatelia zrejme očakávať využitie algoritmu pre bezstratovú kompresiu dát Zstd aj vo FuryBSD, pri ktorom vývojári tohto operačného systému spolupracujú s vývojármi GhostBSD na jeho implementácii.

Viac informácií ku vydaniu FuryBSD 2020-Q3 s odkazmi na stiahnutie je možné nájsť na stránkach projektu furybsd.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*