Fedora 34 by mohla znížiť veľkosť inštalačných obrazov

Stabilná verzia linuxovej distribúcie Fedora 34 by mala byť vydaná podľa predbežných plánov až na jar budúceho roku. Jej vývojári však už teraz prichádzajú s návrhmi na zmeny a jednou z nich je zníženie veľkosti inštalačných obrazov Fedory s využitím vyššieho pomeru kompresie dát.

Bohdan Khomutskyi zo spoločnosti Red Hat predstavil návrh na zvýšenie pomeru kompresie dát súborového systému SquashFS pre inštalačné médiá Fedory. Plánom je využiť algoritmus XZ bez parametru -Xbcj x86. Výsledkom by mal byť síce dlhší čas potrebný na inštaláciu systému, ale veľkosť inštalačných ISO obrazov pre Fedoru by mohla byť nižšia až o približne 142 MB.

Fedora v jej nadchádzajúcich verziách dostane vylepšenia inštalátora systému Anaconda, takže sa čas inštalácie systému môže ešte skrátiť aj napriek tejto zmene. Zmenšenie veľkosti inštalačných obrazov pomôže nie len užívateľom s obmedzenými možnosťami pripojenia na internet, ale taktiež samotnému projektu Fedora so znížením záťaže ich serverov.

Podrobnosti ku tejto navrhovanej zmene pre zníženie veľkosti inštalačných obrazov boli uverejnené na wiki distribúcie Fedora na adrese fedoraproject.org.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*